Reklama
  • Wtorek, 22 listopada 2016 (10:05)

    Ból ucha przy przeziębieniu

Przeziębienie może skończyć się bólem ucha. Nie ignoruj go, bo każda infekcja może prowadzić do pogorszenia słuchu. Jak tego uniknąć?

Przeszywający ból „trzeszczenie” przy przełykaniu czy uczucie wzrostu ciśnienia w uchu to typowe objawy przy zapaleniu kataralnym, które może być następstwem zwykłego przeziębienia. Nie ignoruj go, bo niewyleczenie gardła czy kaszlu często doprowadza właśnie do przeniesienia się infekcji.

Reklama

Aby wykurować ucho, musisz opanować chorobę podstawową i stosować leki przeciwbólowe i przeciwhistaminowe. Wykazano, że chorobie zapobiega witamina D. Ból ucha nie zawsze świadczy o typowej infekcji!

Może to być zapalenie ucha zewnętrznego. Co je wywołuje? Najczęściej bakterie, które mogą zaatakować, kiedy zostaje przerwana ciągłość naskórka. Do uszkodzenia nabłonka może dojść przez niewłaściwe używanie patyczków higienicznych czy wciskanie słuchawek do uszu.

Problem dotyczy też pływaków. Pierwszymi objawami są swędzenie i ból, nasilający się przy dotyku, obrzęk, ropa i pogorszenie słuchu. Ale uwaga: podobne objawy mogą wywołać też infekcje wirusowe i grzybicze. Konieczna jest wizyta u lekarza, który dokona diagnozy i zaleci ci odpowiednią terapię, zazwyczaj w formie kropli lub leków doustnych.

Badaj swój słuch

Lekarze zalecają, by robić to raz do roku. Sprawdź, jakie są czynniki ryzyka.

Ostoskleroza. Pogorszenie słuchu kojarzy ci się z podeszłym wiekiem? Przeczą temu wyniki badań! Według nich to młode kobiety – od 15. do 30. roku życia są najbardziej narażone na chorobę ucha środkowego nazywaną ostosklerozą. Jej przyczyny nie są znane, jednak wydaje się być powiązana ze zmianami hormonalnymi i zaburzeniami autoimmunologicznymi.

Typowe objawy to szumy uszne, zawroty głowy, obustronne pogorszenie słuchu, lepsze słyszenie mowy w hałasie niż w ciszy. Wczesne wykrycie i operacja prowadzą do wyleczenia. Hałas prowadzi do mikrourazów kosteczek słuchowych i degradacji komórek nerwowych, które odbierają dźwięki i przekazują je do mózgu. Unikaj zbyt głośnego słuchania muzyki, ścisz nieco telewizor i daj czasem odpocząć uszom, słuchając… ciszy.

Wiek. Z upływem lat naturalne zmiany zwyrodnieniowe w uchu prowadzą do pogorszenia słyszenia. Z tym problemem poradzą sobie nowoczesne aparaty.

Jak prawidłowo czyścić uszy?

1 ZACHOWAJ UMIAR.

Zdrowe uszy oczyszczają się same, a woskowina chroni błonę bębenkową i skórę. Dlatego zbyt częste mycie nie jest wskazane, co więcej, może prowadzić do nadmiernego wydzielania woskowiny. W zupełności wystarczy, jeśli higieną tej części ciała zajmiesz się raz w tygodniu.

2 ZACZNIJ OD WODY.

Chodzi o przepłukanie uszu, dlatego woda z mydłem lub specjalny sprej z wygodnym aplikatorem wystarczą. Jeśli ucho się zatka, potrząsaj głową lub zatkaj nos i mocno dmuchnij.

3 PATYCZKI TYLKO NA ZEWNĄTRZ. To właśnie wpychanie patyczków przyspiesza produkcję woskowiny i może doprowadzić do zatkania się ucha. Czyść nimi jedynie małżowinę uszną, zwłaszcza jej boczne zakamarki.

Show

Zobacz również

  • Nie chcemy cię martwić, ale te dziwne dźwięki – dzwonienie, szelesty czy syczenia w uszach – słyszysz tylko ty. To tzw. subiektywne zjawiska akustyczne. Nie dadzą się zarejestrować za pomocą nawet... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.