Reklama
  • Środa, 1 marca 2017 (10:05)

    Bolą cię zatoki? Sprawdź zęby

Masz problemy z zatokami albo dokucza Ci podrażniony nerw twarzowy? Sprawdź, czy przyczyna nie tkwi w dawnym leczeniu zęba.

Bóle zatok zaczęły się u Sylwii dopiero po czterdziestce. Zawsze była okazem zdrowia, nawet katar dopadał ją rzadko. – Od dawna nie chorowałam – myślała Sylwia. – Skąd więc ten dziwny, męczący ból policzka i niedrożny nos?

Reklama

Gdy dolegliwości się nasiliły, zgłosiła się do lekarza rodzinnego, który skierował ją do laryngologa. Badanie laryngologiczne potwierdziło, że w lewej zatoce szczękowej rozwinął się stan zapalny.

Źródłem bólu zwiększającego się przy uciskaniu był obrzęk utrudniający swobodną cyrkulację powietrza. Laryngolog przeprowadził szczegółowy wywiad lekarski. Zdziwiło go, że pacjentka nie przechodziła infekcji, bo stany zapalne w zatokach są zazwyczaj powikłaniem zakażenia dróg oddechowych (gardła, migdałków).

– Czy w ciągu ostatnich kilku miesięcy przeszła pani jakieś zabiegi stomatologiczne? – zainteresował się specjalista. – Tak – odpowiedziała Sylwia. – To było leczenie kanałowe. – Leczenie kanałów i wszczepianie implantów zawsze wiąże się z ryzykiem powikłań. Jednym z nich jest uszkodzenie zatok szczękowych – wyjaśniał lekarz pacjentce.

– Przypadki takie zdarzają się dość często, niekoniecznie z winy źle wykonanego zabiegu. Istnieje też sytuacja odwrotna – to niewyleczona choroba zatok może spowodować rozmaite powikłania stomatologiczne. Badanie ultrasonograficzne wykazało u Sylwii patologiczny przerost błony śluzowej w okolicy ujścia zatoki oraz niewielką torbiel, usytuowaną dokładnie powyżej korzeni leczonego kanałowo zęba.

– Czy czeka mnie operacja? – zaniepokoiła się pacjentka. – Proszę się nie obawiać, na razie zastosuję leczenie farmakologiczne. Laryngolog wypisał kobiecie receptę na antybiotyk doustny oraz w kroplach do nosa, a ponadto lek przeciwzapalny.

Zalecił też kompresy oraz codzienne inhalacje solą fizjologiczną (w tym celu można kupić aparat – nebulizator). Jakie inne ważne wskazówki dostała?

«Zgłoś się do stomatologa. Powinien on podjąć decyzję o dalszym postępowaniu, np. usunięciu martwego zęba leczonego kanałowo. «Nie narażaj się na infekcje dróg oddechowych. Ubieraj się odpowiednio do pogody, nie przegrzewaj się (osłabia to odporność).

PAMIĘTAJ! Stan Twoich zębów ma wpływ na funkcjonowanie zatok. Gdy pojawiają się dolegliwości – niedrożność nosa i ból – odwiedź laryngologa i dentystę.

Inne przyczyny bólu zatok

Zdaniem dr. Marka Michalika z warszawskiej Kliniki Laryngologicznej MML schorzenia zatok mogą spowodować również inne przyczyny, nie tylko leczenie kanałowe i nieumiejętne wszczepianie implantów zębowych.

Jakie? Usunięcie górnego zęba (gdy po zabiegu dochodzi do zapalenia zębodołu), zakażenie kieszonki zębowej, ostre zapalenie okostnej po zabiegach stomatologicznych, torbiele tworzące się w obrębie korzeni zębów.

Na żywo

Zobacz również

  • Po tym zabiegu znika uczucie suchości w nosie, wywołanej ogrzewaniem. Oddychanie stanie się łatwiejsze i swobodniejsze, ustąpi wrażenie zatkanego nosa oraz ucisku w zatokach. 1. Przygotuj... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.