Reklama
  • Środa, 1 marca 2017 (08:00)

    Chroń swoje uszy, kiedy tylko się da

Staraj się ich nie przeziębić i unikaj hałasu. Dzięki temu zapobiegniesz dolegliwościom i będziesz lepiej słyszeć.

Słuch słabnie z wiekiem, ale problemy z nim mogą mieć wszyscy. Do tego, że go rzej słyszymy, przyczynia się nasz styl życia i nieodpowiednia pielęgnacja uszu.

Reklama

1. Ostrożnie przy infekcji. Kiedy jesteś przeziębiona, dochodzi do obrzęku w obrębie trąbek słuchowych. Skutkiem są zaburzenia wentylacji i osłabienie słuchu. Zazwyczaj zatka nie uszu mija wraz z przeziębieniem. Ale niekiedy może się utrzymywać 2–3 tygodnie po wyleczeniu. Gdy trwa dłużej, wymaga pomocy laryngologa.

2. Jeśli masz alergię. Przy uczuleniach uszy mogą się zachowywać podobnie jak przy infekcjach. Jeśli zmiany objęły trąbkę słuchową, konieczne jest leczenie.

Zazwyczaj pomagają wówczas sterydy zmniejszające obrzęk błon śluzowych. Nawracających problemów lepiej nie lekceważyć, bo mogą doprowadzić do znacznego pogorszenia słuchu.

3. Uważaj na wodę. Kiedy kąpiesz się w domu lub chodzisz na basen, zaraz potem wysusz uszy. Możesz użyć rogu ręcznika, którego nie można wetknąć go zbyt głęboko. Warto też przechylić głowę, aby woda, która jest w uchu, mogła się wylać. Bo gdy zalega w przewodach słuchowych, podrażnia je. A gdy wewnątrz znajduje się woskowina, powstaje ciepłe, wilgotne miejsce, gdzie mnożą się bakterie. I nie wychodź od razu na dwór po kąpieli.

4. Jak je czyścić? Stosowanie patyczków z wacikami ogranicz tylko do zewnętrznej części przewodu słuchowego. Nie wpychaj ich głęboko do ucha, aby nie zakłócić naturalnego mechanizmu przenoszenia woskowiny w kierunku jego ujścia.

Zamiast usunąć wydzielinę, pałeczkami wpychasz ją do środka. Tworzy się czop zatykający ucho, który może pogorszyć słuch nawet o 40 proc. Skutkiem bywa infekcja, stan zapalny, uszkodzenie błony bębenkowej. Jeśli mamy dużo woskowiny, można rozmiękczać ją np. olejkiem parafinowym, który wkrapla się co kilka dni.

5. Wylecz... próchnicę. Właśnie tak! Chore zęby niszczą bowiem całe cało. Próchnica i stany zapalne dziąseł działają niekorzystnie także na uszy. Infekcja w jamie ustnej łatwo się rozszerza (może nawet spowodować zapalenie tzw. nerwu trójdzielnego na twarzy).

U osób, które często mają problemy z uszami, stan zapalny spowodowany przez zęby staje się przewlekły. Bez leczenia jamy ustnej niemożliwe jest wyleczenie uszu.

6. Gdy ucho cię pobolewa. Używaj wtedy do spania dodatkowej poduszki, aby głowa znajdowała się nieco wyżej niż zwykle. Ułatwi to odpływa- nie wydzieliny z ucha i zmniejszy ból. Aby je rozgrzać, połóż się na boku i podłóż ciepły termofor. Możesz również użyć ściereczki zmoczonej w gorącej wodzie.

Ciepło przyspieszy krążenie krwi i pomoże zmniejszyć ciśnienie. Albo użyj suszarki do włosów i nagrzewaj ucho z odległości 10 cm, aby strumień ciepłego (nie gorącego!) powietrza wpadał do ucha.

7. Pomoc lekarza. Jeżeli jednak te sposoby nie pomogą, zgłoś się do laryngologa, który zbada uszy. Wykryje przyczyny infekcji i prawdopodobnie zleci ci leki na receptę.

Wszędobylskie dźwięki

Unikajmy długotrwałego hałasu i silnych, jednorazowych dźwięków, które mogą trwale uszkodzić słuch. Pamiętajmy o tym np. wtedy, gdy słuchamy muzyki albo telewizora przez słuchawki.

Najlepsze są takie, które są duże i okalają małżowiny uszne, a szkodliwe te, które wkłada się do środka ucha.

A kiedy atakują nas niechciane dźwięki, możemy przecież zakładać słuchawki, które w ogóle eliminują dźwięki. Dzięki temu możemy rozkoszować się ciszą...

Relaks

Zobacz również

  • Masz gorączkę i zatkany nos? Boli cię głowa w okolicy czoła? To objaw częstych o tej porze kłopotów z zatokami. Aby je złagodzić, zastosuj ciepły kompres. Kilka garści gruboziarnistej soli... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.