Reklama
  • Poniedziałek, 5 września 2016 (15:00)

    Co może oznaczać chrypka?

Głos ci drży, gdy mówisz? Nie możesz szeptać i często masz chrypkę? Jeżeli do tego nie możesz pozbyć się wrażenia, że twoim gardle tkwi stale jakiś przedmiot, koniecznie odwiedź laryngologa! Są to bowiem objawy typowe dla tworzenia się na strunach głosowych guzków śpiewaczych.

Narośla pojawiają się u tych, którzy intensywnie wykorzystują głos na co dzień, jak np. nauczyciele i piosenkarze. Ale lekarze nie wykluczają, że guzki tworzą się też w wyniku stanów zapalnych w okolicy strun głosowych, niewyleczonych alergii i zaburzeń hormonalnych.

Reklama

Guzki te są początkowo miękkie i przy właściwym leczeniu same znikają. Na tym wczesnym etapie choroby wystarczy ograniczyć mówienie i oszczędzać głos, by pozbyć się problemu. W żadnym wypadku nie wolno wtedy przekrzykiwać się z innymi.

Terapeutycznie można zapisać się na ćwiczenia emisji głosu i oddychania przeponą. Nieleczone guzki twardnieją, a w tej postaci, niestety, można je usunąć już tylko operacją mikrolaryngologiczną, która polega na ściągnięciu przerośniętych strun głosowych.

Zaś po zabiegu konieczne jest milczenie przez dwa tygodnie (to wielkie wyzwanie dla wszystkich gaduł!), a później oszczędne korzystanie z głosu i poddanie się ćwiczeniom jego emisji.

Chorują nawet małe dzieci

Guzki głosowe można mieć już w dzieciństwie. Narażone na tę chorobę są szczególnie głośne, krzykliwe i nerwowe dzieci.

W terapii dzieci wykorzystywane są przede wszystkim metody nieinwazyjne – np. wizyta u foniatry, który podpowie w jaki sposób ćwiczyć z dzieckiem pracę przeponą, aby nie nadwyrężało głosu.

Twoje Imperium

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.