Reklama
  • Poniedziałek, 7 listopada 2016 (14:00)

    Gdy boli ucho

Złagodzą ból, zanim pójdziesz do lekarza.

Budowa ucha i jego połączenie z górnymi drogami oddechowymi powoduje, że jedni częściej narzekają na dolegliwości uszu, inni rzadziej.

Gdy ból ucha przydarza się kilka razy w roku, otocz je szczególną troską. Ale szczególna troska wcale nie oznacza noszenia nakrycia głowy cały rok, wkładania waty w uszy, ciągłego przegrzewania i zatykania uszu. Wręcz przeciwnie!

Reklama

Permanentne zatykanie i zakrywanie kanałów słuchowych może nasilać dolegliwości.

Już przy pierwszym niepokojącym uczuciu i dyskomforcie ucha, wpuść 2 krople oliwy lub oleju. To delikatnie nawilży ucho, zmiękczy woszczynę i złagodzi ból. Pomoże także ciepły okład i takie ułożenie głowy podczas snu, by bolące ucho było wyżej.

Syrop mukolityczny

Gdy przy niewielkiej infekcji dróg oddechowych, której towarzyszy katar lub kaszel, pojawia się ból ucha, zastosuj syrop mukolityczny wykrztuśny rozrzedzający wydzielinę. Jeśli ból jest spowodowany płynem gromadzącym się w uchu, mukolityk rozrzedzi go i ułatwi wydalenie przez trąbkę słuchową.

Oliwa, olej

Delikatnie podgrzej oliwę lub olej (do temperatury pokojowej), po czym zakraplaczem wpuść 1-2 krople do zewnętrznego kanału słuchowego. Przed zakropleniem sprawdź, czy na pewno ma odpowiednią temperaturę – olej nie może być gorący. Oliwa nawilży, rozmiękczy zalegającą woszczynę, złagodzi ból.

Guma do żucia

Ból ucha czasem jest spowodowany zmianami ciśnienia, które wywołało np. pływanie z nurkowaniem, wycieczka w wysokie góry czy podróż samolotem. Powstałą różnicę ciśnień między uchem a otoczeniem wyrówna powolne, staranne przeżuwanie pokarmu, a także żucie gumy.

Cebula

Ugotuj w całości cebulę. Pół ciepłej cebuli przełóż na lnianą ściereczkę lub kilkukrotnie złożoną gazę i przyłóż do bolącego ucha. Możesz owinąć głowę szalikiem, by przytrzymać okład przy uchu. Po 15 min usuń okład. 2 godziny później powtórz okład z pozostałej ciepłej cebuli. Pamiętaj, aby nie wkładać kawałków cebuli do ucha!

Ciepłe okłady

Do bolącego ucha przyłóż butelkę z ciepłą wodą, termofor lub woreczek z ogrzaną gorczycą. Okład nie może być gorący. Zrób go przed snem, aby już nie wychodzić tego dnia.

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Nie chcemy cię martwić, ale te dziwne dźwięki – dzwonienie, szelesty czy syczenia w uszach – słyszysz tylko ty. To tzw. subiektywne zjawiska akustyczne. Nie dadzą się zarejestrować za pomocą nawet... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.