Reklama
  • Czwartek, 25 sierpnia 2016 (11:05)

    Gdy czop woskowiny zatka ucho

Czop z woskowiny może spowodować szumy uszne, a nawet pozbawić cię słuchu!

Reklama

Miesiąc temu po kąpieli zaczęłam gorzej słyszeć – poskarżyła się pacjentka pani Joanna, 57 l. – W dodatku słuch szy bko dalej się pogarsza. Szumi mi też w jednym uchu. Szczególnie gdy wokół jest cisza.

– Dolegliwość ta może być np. skutkiem nalania wody do ucha. Zdarza się też z powodu urazu ucha, stanu zapalnego, a nawet wysiłku fizycznego.

– Ale ja staram się, aby woda mi się nie nalała. A uszy mnie nie bolą i nie uderzyłam się. Jednak mam wrażenie, że coś do mnie dochodzi, bo słyszę jakby dudnienie z oddali.

– Zajrzę tam głębiej za pomocą wziernika z oświetleniem. Widzę, że ucho jest zatkane przez czop z woskowiny. Stąd ta nagła utrata słuchu.

– Skąd się ten czop wziął? – Gdy woskowina się zbiera, zwykle uszy same się z niej oczyszczają. Ale u niektórych osób wytwarza się jej za dużo i formuje się czop.

– Usuwam ją patykiem i watką! – To przez to on może się tworzyć, bo zamiast usunąć woskowinę, wpycha ją pani w kanał uszny. A poza tym można uszkodzić błonę bębenkową.

Czy trzeba zrobić operację?

– Nie. Czop nie jest niebezpieczny. Jeśli nigdy nie miała pani uszkodzonej błony bębenkowej, czyli tzw. perforacji, można go łatwo wypłukać dużą strzykawką (żanetą) napełnioną ciepłą wodą. Za jej pomocą usunę zaraz wydzielinę z ucha. Przedtem jednak zmiękczę ją preparatem, który wprowadzę do przewodu słuchowego. Odczekamy chwilę i będę mógł go oczyścić.

– Czy to będzie bolało? – Ależ skąd! Właśnie wpuściłem pani wodę do ucha. Czy już jest lepiej? – Słyszę teraz wszystko! Gdybym wiedziała, że to tylko woskowina, sama usunęłabym ją patyczkiem.

– Ależ po takich samowolnych próbach czop można przesunąć jeszcze dalej i trudniej będzie go stamtąd wydobyć! Bo wepchnie go pani tak głęboko, że uszkodzi błonę bębenkową i będzie to mieć groźne skutki.

Muszę dodać, że starsze osoby często uskarżają się na „zatkane uszy”

Wrażenie to spowodowane jest osłabieniem aktywności gruczołów woskowinowych, co jest konsekwencją wysychania wosku i gromadzenia się tzw. twardego czopu.

– Jak zapobiec takiej sytuacji? – Proszę zrezygnować z patyczków i prawidłowo dbać o uszy. Czyścić je samą wodą, małymi palcami dłoni. Aby to ułatwić, można wkraplać olejek parafinowy, który kupi pani w aptece.

A gdy znowu woskowina stwardnieje i zatka uszy, można też zastosować preparat zmiękczający woszczynę. Dzięki niemu łatwiej będzie ją wydobyć. Ale nie wolno go używać, gdy czujemy kłucie lub ból w uchu albo wydostaje się z niego wydzielina. Należy zgłosić się wtedy do lekarza.

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

Co za wydzielina

Woskowina wytwarza się w przewodzie słuchowym. Chroni go przed urazami i infekcjami. Zawiera substancje bakteriobójcze, grzybobójcze, wychwytuje zanieczyszczenia. Natłuszcza i chroni wnętrze ucha przed wodą.

Michał Michalik, laryngolog

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.