Reklama
  • Poniedziałek, 28 listopada 2016 (08:00)

    Jak leczyć chore zatoki

Czy wiesz, jakie objawy daje zapalenie zatok i jak można powstrzymać infekcje?

Wszystko zaczyna się od gęstego kataru, który wydostaje się nie tylko przez nos, ale także spływa do tylnej ściany gardła. Najbardziej obfity jest w nocy, kiedy znajdujemy się w pozycji leżącej. Nieprzyjemna wydzielina zalega też na tylnej ścianie gardła i krtani.

Reklama

Kiedy budzimy się rano, mamy niekomfortowe uczucie, że coś „siedzi” nam w gardle. Ciężej nam się oddycha i często zmienia się też głos. Przy zapaleniu zatok występują bardzo mocne, rozpierające bóle głowy w okolicach czoła. Nasilają się one szczególnie w czasie wysiłku fizycznego.

Zdarza się też, że zapaleniu zatok towarzyszy ból zębów. Kolejnym objawem jest ograniczony węch, a nawet całkowita jego utrata. W czasie zapalenia zatok mamy gorączkę i odczuwalne jest duże osłabienie organizmu.

Gorsza jest też koncentracja. Aby powstrzymać infekcję, trzeba dobrze i często czyścić nos z kataru jednorazowymi chusteczkami. Raz jedną, a następnie drugą dziurkę – nie obie naraz! Używajmy specjalnych inhalatorów do nosa oraz stosujmy inhalacje, np. ziołowe.

– Ważne jest też nawilżanie pomieszczeń, w których przebywamy oraz ich wietrzenie – radzi nasz ekspert. Jeśli jednak problem się przedłuża, a gorączka nie znika, należy zgłosić się do laryngologa.

Ten wykona badanie endoskopowe, które pomoże szczegółowo zdiagnozować problem i zaleci, jak go najlepiej rozwiązać.

Zdarza się, że kiedy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, trzeba zastosować antybiotyk. A jeśli zapalenie zatok trwa miesiącami i się powtarza, trzeba wykonać tomografię komputerową, która pokaże, co dalej robić.

Ale żeby nie dopuścić do zapalenia zatok, nośmy ciepłe okrycie głowy i chrońmy szczególnie czoło podczas dużych mrozów.

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Masz gorączkę i zatkany nos? Boli cię głowa w okolicy czoła? To objaw częstych o tej porze kłopotów z zatokami. Aby je złagodzić, zastosuj ciepły kompres. Kilka garści gruboziarnistej soli... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.