Reklama
  • Środa, 20 lipca 2016 (13:05)

    Kłopoty ze słuchem. Czynniki ryzyka, objawy, leczenie

To wcale nie taka rzadkość także u czterdziesto-, a nawet trzydziestolatków! Czasem winne są „drobiazgi”, które potrafią mocno zaszkodzić uszom. Poznajmy je, by szybko wychwycić problem.

Uszy to jedne z najbardziej zapracowanych narządów. Zapewniają nam nie tylko słyszenie, ale także utrzymanie równowagi. Niestety, są też wrażliwe i łatwo mogą zacząć szwankować. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny tego, że pogarsza się słuch lub występuje stan zapalny oraz co wtedy pomoże.

Co może zdradzać, że źle słyszysz?

Głośne mówienie przez ciebie w cichym otoczeniu, częste gubienie wątku wypowiedzi oraz przekręcanie wyrazów. Proszenie innych o powtórzenie tego, co powiedzieli, dopytywanie: co? słucham?; trudności ze zrozumieniem słów, gdy panuje niewielki hałas (np. dźwięk telewizora, ale także np. lodówki); niereagowanie np. na dzwonek u drzwi lub dzwoniący telefon.

Reklama

Głośne słuchanie telewizora, radio.Słyszenie dźwięków, których nie słyszą inni (np. szumów, dzwonienia, pisków, gwizdów). Bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi.

Po lekarstwach

Do leków mogących spowodować niedosłuch (tzw. ototoksycznych) należą m.in.: antybiotyki (tzw. aminoglikozydowe i polipeptydowe stosowane do zwalczania ciężkich infekcji, takich jak gruźlica, zapalenie opon mózgowych, dróg moczowych, żółciowych, wsierdzia), niesteroidowe leki przeciwzapalne, silne środki moczopędne (tzw. diuretyki pętlowe), hormonalne środki antykoncepcyjne, leki przeciwnowotworowe (tzw. cytostatyki).

Niekorzystne dla narządu słuchu są zwłaszcza: duże dawki oraz przyjmowanie leku przed długi czas, stosowanie kilku środków naraz. Ryzyko niedosłuchu rośnie dodatkowo u osób przebywających często w hałasie (np. z racji wykonywanej pracy), mających pow. 65 lat, zmagających się ze schorzeniem nerek.

Możesz podejrzewać, że lek zaszkodził uszom, jeśli po pewnym czasie jego przyjmowania zaczęłaś miewać szumy uszne i zawroty głowy. Pomogą ci specjalne leki rozszerzające naczynia i poprawiające krążenie krwi w uchu. Jeśli nie będzie poprawy, lekarz może zalecić aparat słuchowy.

Po chorobie - nie uszu

Niedosłuch bywa powikłaniem infekcji wirusowej: grypy, ospy wietrznej, półpaśca, różyczki, świnki. Często dotyka dzieci, zdarza się, że jeszcze przed urodzeniem, w następstwie choroby mamy (szczególnie niebezpieczna pod tym względem jest różyczka).

Niekiedy jest spowodowany zaburzonym mikrokrążeniem w uchu na skutek skurczu któregoś z naczyń krwionośnych, ich zakrzepicy lub zatoru. Możesz zacząć źle słyszeć w jednym uchu, a do tego mieć uczucie jego pełności, uskarżać się na szumy uszne i bóle głowy.

Aby odzyskać słuch i pozbyć się nieprzyjemnych objawów, trzeba wyleczyć chorobę, która je spowodowała. Lekarz może zalecić leki antywirusowe i dodatkowo ściągające (jeśli zawiniła infekcja wirusowa) lub rozszerzające naczynia i przeciwzakrzepowe (w przypadku nieprawidłowego krążenia w narządzie słuchu).

Uraz akustyczny

Bardzo często winowajcą tego, że gorzej słyszymy jest hałas. W naszym otoczeniu nie brak dźwięków, które mają powyżej 80 decybeli i są nadmiernym obciążeniem dla uszu. To np. odgłosy, jakie wydają... niektóre urządzenia w domu (choćby odkurzacz, mikser). Dla zdrowia uszu warto nie włączać ich kilku naraz! Nasze nastoletnie dzieci często... same generują hałas, wkładając do uszu małe słuchaweczki i puszczając bardzo głośną muzykę.

Niedosłuch wskutek hałasu często sam mija w ciągu kilku godzin. Ale jeśli nastąpił duży uraz albo sytuacja się powtarza, może się utrwalić i wymagać noszenia aparatu słuchowego.

W dojrzałym wieku

Narząd słuchu, jak każdy inny, podlega starzeniu. Naturalne, niekorzystne zmiany zaczynają się już po 30. r.ż., ale zwykle dopiero ok. 60. r.ż. stają się „odczuwalne” w postaci niedosłuchu. Może on pojawić się wcześniej u osób często narażonych na hałas, chorujących na schorzenia tzw. ogólnoustrojowe (np. miażdżycę, cukrzycę), prowadzących niehigieniczny tryb życia, palących papierosy, nadużywających alkoholu.

Typowe jest coraz gorsze słyszenie w obu uszach (zwłaszcza wysokich dźwięków) i nierozumienie słów (szczególnie gdy mówi kilka osób naraz lub panuje hałas). Występują też szumy uszne. Możesz lepiej słyszeć dzięki noszeniu aparatu słuchowego lub założeniu tzw. implantów (które lekarz wszczepia pod skórę i mocuje na głowie podczas operacji). Równocześnie zadbaj o nieprzeciążanie słuchu (np. hałasem).

Naj

Zobacz również

  • Nie chcemy cię martwić, ale te dziwne dźwięki – dzwonienie, szelesty czy syczenia w uszach – słyszysz tylko ty. To tzw. subiektywne zjawiska akustyczne. Nie dadzą się zarejestrować za pomocą nawet... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.