Reklama
  • Wtorek, 22 listopada 2016 (13:05)

    Kłujący ból w uchu

Na dworze deszcz i wiatr, a my bez czapki… Skutek? Kłujący ból w uchu. Gdzie szukać ratunku?

Skąd się bierze zapalenie ucha?

U dorosłych stan zapalny dotyczy częściej ucha zewnętrznego niż środkowego. Rozwija się w wyniku podrażnienia przewodu słuchowego zanieczyszczoną wodą lub drobnym urazem spowodowanym nieumiejętnym czyszczeniem ucha patyczkiem do uszu czy palcem.

Z kolei stan zapalny ucha środkowego pojawia się najczęściej jako efekt silnego przeziębienia i zapalenia zatok. Infekcja związana jest z zaleganiem w uchu środkowym śluzu, który staje się świetną pożywką dla bakterii.

Reklama

Obrzęki i swędzenie

Jeśli czujemy bolesny obrzęk, swędzenie i dodatkowo pojawiła się wydzielina o przykrym zapachu, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z zapaleniem ucha zewnętrznego. Chore ucho należy ogrzewać – można nacierać od zewnątrz olejem kamforowym.

Przydatne będą też dostępne bez recepty preparaty z apteki, które złagodzą ból i przyspieszą ustąpienie objawów. Jeśli jednak zapalenie spowodowane jest infekcją bakteryjną, konieczna będzie wizyta u laryngologa i leczenie antybiotykami.

Ból i pogorszenie słuchu

Gdy kłującemu bólowi ucha towarzyszy gorączka i wrażenie pogorszenia słuchu, prawdopodobnie cierpimy na zapalenie ucha środkowego.

Ta infekcja wymaga konsultacji z lekarzem, bo konieczne są leki na receptę – preparaty bez recepty przyniosą doraźną ulgę, ale nie zlikwidują przyczyny i mogą doprowadzić do wysiękowego zapalenia ucha.

Jego leczenie jest dużo trudniejsze, może nawet wymagać nakłucia błony bębenkowej i założenia drenu w celu odprowadzenia wydzieliny.

K. Dzik

TV14

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.