Reklama
  • Wtorek, 25 października 2016 (13:10)

    Komu grozi „ucho pływaka”?

Choroba rozwija się nie tylko od nadmiaru wilgoci.

Czterdziestopięcioletnia pani Magdalena została skierowana do poradni laryngologicznej z powodu bólu lewego ucha. Dolegliwości występowały od kilku dni, ale już wcześniej pacjentka odczuwała świąd ucha. Ponadto miała wrażenie, że jest ono zatkane (dlatego dość często czyściła jego wnętrze patyczkiem higienicznym).

Przyznała także, że słuchając muzyki, często korzysta z małych słuchawek wkładanych bezpośrednio do uszu. Podczas badania stwierdziłem, że skóra kanału słuchowego zewnętrznego aż do błony bębenkowej jest zaczerwieniona i lekko obrzęknięta, a małżowina uszna jest tkliwa i bolesna w dotyku. Rozpoznałem zapalenie ucha zewnętrznego, nazywane potocznie „uchem pływaka”.

Co sprzyja infekcji?

Reklama

Przewód słuchowy zewnętrzny rozpoczyna się otworem słuchowym w małżowinie usznej, a kończy się błoną bębenkową, która oddziela go od ucha środkowego. Wewnątrz kanału słuchowego panują idealne warunki dla rozwoju bakterii oraz grzybów, ponieważ jest tam ciepło i wilgotno.

Aby ciągle nie dochodziło do infekcji, namnażanie się drobnoustrojów jest hamowane przez substancje zawarte w woskowinie, czyli gęstej wydzielinie pokrywającej skórę kanału słuchowego. W pewnych warunkach ta naturalna równowaga zostaje zachwiana. W efekcie bakterie i grzyby zaczynają dominować.

Najczęstszą przyczyną zapalenia ucha zewnętrznego jest nadmierne narażanie narządu słuchu na wilgoć i wodę, na przykład u osób regularnie korzystających z basenu (stąd nazwa). Niebezpieczne są zwłaszcza kąpiele w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych, np. stawach, jeziorach.

Ale nie tylko pływanie sprzyja wystąpieniu tej choroby. Również przebywanie w środowisku o wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza (np. w saunie).

Inne czynniki predysponujące do rozwoju drobnoustrojów w kanale słuchowym to: częste korzystanie ze słuchawek wkładanych bezpośrednio do uszu, czyszczenie wnętrza kanału słuchowego twardymi patyczkami higienicznymi (sprzyjają uszkodzeniu delikatnej skóry), a także niedostateczne osuszanie uszu, np. po umyciu włosów.

Zalegający w uchu nadmiar woskowiny również zwiększa wilgotność oraz lepkość ucha zewnętrznego i sprzyja infekcjom. Nadmiernie rozwijające się drobnoustroje mogą doprowadzić do rozwoju zapalenia skóry przewodów słuchowych, błony bębenkowej i małżowiny usznej.

Objawy choroby

Objawy zapalenia ucha zewnętrznego to: wrażenie zatkanego ucha, ból nasilający się zwłaszcza w czasie jedzenia i żucia, uczucie wycieku z ucha i jego świąd. Narządy, które składają się na ucho zewnętrzne, są czerwone i obrzęknięte.

Także na skórze ucha występują zmiany: skóra jest zaczerwieniona i pojawiają się na niej pęcherzyki wypełnione wydzieliną zabarwioną krwią. W nieleczonych przypadkach, gdy infekcja szerzy się na sąsiednie tkanki, może pojawić się ból całej małżowiny usznej, problemy ze słuchem, gorączka.

Zasady leczenia

Jeśli zaobserwujemy u siebie powyższe objawy, musimy zgłosić się do lekarza – otolaryngologa. Przed rozpoczęciem leczenia zalecane jest pobranie wymazu z ucha, żeby stwierdzić, jaki rodzaj drobnoustrojów wywołał chorobę. Jeżeli przyczyną dolegliwości są grzyby, lekarz oczyści przewód słuchowy zewnętrzny (za pomocą ssaka lub wacikami) i przepisze leki przeciwgrzybicze.

Jeśli natomiast zakażenie wywołały bakterie, otrzymamy krople do uszu z antybiotykiem (na przykład neomycyną) do stosowania razem ze sterydem. Uzupełnieniem antybiotykoterapii (ale tylko za zgodą lekarza!) mogą być dostępne w aptece bez recepty krople na bazie naturalnych składników.

Preparaty te działają przeciwzapalnie, przeciwświądowo oraz wspomagają zwalczanie drobnoustrojów. W trakcie leczenia nie można chorego ucha moczyć – trzeba uważać podczas kąpieli. Unikajmy przeciągów i wizyt na basenie (przez 1-2 miesiące). Dla złagodzenia bólu warto stosować ciepłe okłady, np. przykładać do ucha nagrzany ręcznik lub termofor.

Nasz ekspert dr Daniel Pietrzak, otolaryngolog: Nieleczone ucho pływaka może prowadzić do poważnych powikłań, wymagających nawet interwencji chirurga. Dlatego bardzo ważna jest szybka wizyta u lekarza.

Jak się ustrzec?

Warto stosować kilka prostych zasad, które pomogą ochronić ucho przed stanem zapalnym. Po każdej kąpieli dokładnie osusz kanały słuchowe. Nie stosuj twardych patyczków z wacikami, ponieważ mogą powodować uszkodzenie skóry, co dodatkowo sprzyja rozwojowi zapalenia. Zamiast tego lepiej użyć ręcznika.

Staraj się nie usuwać całkowicie woskowiny w czasie czyszczenia uszu, ponieważ zapobiega ona nadmiernemu rozwojowi drobnoustrojów w kanale słuchowym. Jeśli nosisz aparat słuchowy, pamiętaj o częstym czyszczeniu elementów wsuwanych do uszu; Zrezygnuj ze słuchawek wkładanych bezpośrednio do ucha. Lepiej używaj tych zakładanych na uszy.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Nie chcemy cię martwić, ale te dziwne dźwięki – dzwonienie, szelesty czy syczenia w uszach – słyszysz tylko ty. To tzw. subiektywne zjawiska akustyczne. Nie dadzą się zarejestrować za pomocą nawet... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.