Reklama
  • Czwartek, 4 kwietnia 2013 (13:23)

    Krzywa przegroda nosowa

Sprawdź, jak wyprostować krzywą przegrodę nosową i ile może cię to kosztować.

Ostateczny kształt przegrody nosowej zostaje utrwalony między dwudziestym a dwudziestym piątym rokiem życia.

U osób dorosłych idealnie prosta przegroda nosowa to rzadkość. Zwykle jest ona mniej lub bardziej skrzywiona. Gdy zmiany są niewielkie, nawet o nich nie wiemy. Większe poważnie utrudniają oddychanie, a to wymaga zabiegu chirurgicznego.

Reklama

Krzywa przegroda może być wadą wrodzoną. A także skutkiem trudnego dla noworodka porodu: dziecko, przeciskając się przez kanał rodny ma mocno spłaszczony nosek. Kolejna przyczyna skrzywień to urazy.

Sygnały skrzywienia

Pierwsze oznaki skrzywienia przegrody nosowej można zauważyć już u noworodka. Jeśli dziecko ma poważnie skrzywioną przegrodę, podczas karmienia piersią często się od niej odrywa, aby zaczerpnąć powietrza. Albo się zachłystuje.

Kolejną oznaką defektu, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, jest oddychanie przez usta, zwłaszcza w czasie snu.

Poza tym nos z krzywą przegrodą słabiej się oczyszcza, a zalegająca wydzielina spływa do gardła. To zmusza do jej częstego przełykania lub odkrztuszania.

Zalegająca wydzielina bywa też powodem stanów zapalnych gardła lub zatok. Zdarza się też, że osoby ze skrzywioną przegrodą gorzej słyszą.

Jak wyprostować krzywą przegrodę?

Zabiegi refundowane przez NFZ wykonuje się zwykle jedną z 2 metod. Jedna to podśluzówkowa resekcja przegrody nosa, druga − septoplastyka, czyli plastyka przegrody nosa.

Różnią się od siebie ilością usuwanej chrząstki i kości przegrody oraz sposobem utworzenia nowej części przegrody.

Zabiegi robi się w znieczuleniu ogólnym. Potem przez kilka godz. nie wolno jeść ani pić.

Opatrunki w nosie zmuszają do oddychania ustami. Po operacji trzeba kilka dni zostać w szpitalu.

Nowoczesna korekta

Decyzję o zabiegu podejmuje się po szczegółowych badaniach. Jest to m.in. badanie endoskopem − lekarz wkłada do nosa cienką sondę z minikamerą; na ekranie widzi jego wnętrze.

Trójwymiarowa tomografia komputerowa głowy pozwala obejrzeć zatoki i przegrodę nosową. Bada się drożność nosa. Do obu dziurek wkłada się rurki połączone ze specjalnym aparatem. Pacjent oddycha, a aparat rejestruje szybkość wdechów i wydechów.

Do operacji nie jest potrzebne znieczulenie ogólne. Wystarczy dożylny łagodny środek usypiający i miejscowe znieczulenie. Chirurg nacina i oddziela od przegrody pokrywającą ją błonę śluzową.

Używając mikronarzędzi, np. lasera lub noża harmonicznego, wycina skrzywione fragmenty przegrody, szlifuje je, klei, zszywa.

Zabieg trwa ok. 1 godz. Na koniec wkłada się do obu dziurek nosa opatrunki żelowo-fibrynowe, które rozpuszczają się w ciągu doby.

Po kilku dniach od operacji można wrócić do swoich zajęć. Podczas wizyt kontrolnych (po 2 i 5 tyg.) lekarz bada nos endoskopem, żeby ocenić efekt operacji i sprawdzić, czy nie powstały jakieś odczyny zapalne.

Niestety, koszt zabiegu pacjent pokrywa z własnej kieszeni (3900-4900 zł w zależności od rozległości operacji).

Warto wiedzieć: Przegroda nosowa stanowi „rusztowanie” dla miękkich tkanek nosa. Dzieli nos na pół, ale rzadko są to równe części. Zaczyna się tkanką chrzęstną, wyżej przechodzi w kostną. Może być skrzywiona i w części chrzęstnej, i w kostnej.

Konsultacja: dr Michał Michalik, otolaryngolog.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.