Reklama
  • Poniedziałek, 20 lutego 2017 (11:05)

    Ratuj zablokowane zatoki

Masz gorączkę i katar, boli cię głowa. To stan zapalny zatok

Te niewielkie przestrzenie wokół nosa wypełnione powietrzem pokrywa błona wytwarzająca śluz. Nawilża je i oczyszcza. Kiedy wydzielina zalega, blokuje ujście zatok, powoduje obrzęk błony śluzowej i mnożą się bakterie. Rozwija się zapalenie.

Rób inhalacje

Najlepiej wtedy, gdy zatoki zaczynają nas boleć i nie ma jeszcze ropnej wydzieliny. Inhalacje pobudzają do pracy rzęski w przewodach nosowych. Usuwają śluz z zatok i zmniejszają w nich ciśnienie. Robimy je dwa razy dziennie, minimum przez 7 dni.

Reklama

Do 2 l gorącej wody wrzucamy 6 łyżek soli kuchennej, mieszamy. Gdy sól się rozpuści, pochylamy się nad naczyniem, nakrywamy głowę ręcznikiem i wdychamy parę przez kilka minut.

W 1 l wody można też zaparzyć 50 g ziół przeciwzapalnych: rumianku, mięty, skrzypu.

Pamiętaj o nawilżaniu

Pij dużo (1,5-2 l) płynów, które rozrzedzają śluz i ułatwiają jego wypływanie. Np. herbatki ziołowe: z szałwii, kopru, kozieradki, z imbirem, który udrażnia nos. Zaparzaj je przez 10 minut i pij trzy razy dziennie.

Nawilżaj powietrze, np. za pomocą nawilżacza, kominka zapachowego, lampki olejowej. Możesz też wykorzystać olejki eteryczne.

Pomocne przyprawy

Stosuj czosnek, który zawiera związki obecne też w lekach rozrzedzających wydzielinę. Z kolei chrzan przyspiesza wypływanie śluzu, bo zawiera substancje obkurczające śluzówkę.

Pieprz cayenne zaś pobudza łzawienie i wyciek z nosa, dzięki obecności kapsaicyny. Podrażnia ona włókna nerwowe i poprawia ukrwienie tkanek.

Ciepłe okłady

Garść gruboziarnistej soli (kuchennej, ew. jodowo-bromkowej) podgrzej na patelni, zawiń w płótno. Aby nie była za gorąca, sprawdź jej temperaturę na wewnętrznej części przedramienia. Albo do lnianego woreczka lub bawełnianej skarpetki wsyp kilka łyżek grochu, włóż na kilka minut do piekarnika nagrzanego do 60°C.

Możesz dodać 1-2 łyżki soli jodowo-bromowej. Takie okłady przykładaj wokół nosa, na oczy, policzki i czoło na ok. 30 minut. Nie wychodź od razu na chłodne powietrze.

Pomoże ci aromatoterapia

W aptece możesz kupić inhalator (20-100 zł), który ułatwia robienie leczniczych inhalacji. Dzięki te mu opary np. ziół, olejków eterycznych (np. sosnowe wego, migdałowego) dos taną się łatwiej do dróg oddechowych wraz z wdychanym powietrzem. Zastosuj go wtedy, gdy masz duży katar, który przyblo kował za toki i zalega w nich wydzielina śluzowa. Zabieg trwa 10-20 minut.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.