Reklama
  • Poniedziałek, 16 stycznia 2017 (08:00)

    Stan zapalny ucha

Reklama

Pani Ewa zgłosiła się, bo nosi aparat słuchowy. – Czuję świąd i pieczenie w uchu – żaliła się.

– Rzeczywiście, uszy są zaczerwienione i sączy się z nich wydzielina o nieprzyjemnym zapachu – stwierdziłam. – To pewnie przez ten aparat! – tłumaczyła się.

– Nie zawsze. Aparat to ciało obce w uchu. Pochłania wilgoć z otoczenia i stwarza warunki do namnażania się bakterii, grzybów i drożdży. Sprzyja im cukrzyca i mała odporność organizmu. Zrobimy więc badanie mykologiczne, by wykryć, jakie tam są drobnoustroje.

– A jakie mogą tam być? – Zwykle są to grzyby. Powodują zmiany zapalne i np. łojotokowe zapalenie skóry: wyprysk, rumień, złuszczanie się, wyciek z ucha. A nawet owrzodzenia, strupki i nalot. Pojawia się wtedy ból, świąd, pogorszenie słuchu i uczucie ucisku.

– Jak to się leczy? – Miejscowymi preparatami przeciwgrzybiczymi lub złożonymi: z antybiotykiem, sterydem i lekiem przeciwgrzybiczym. Usuwamy też wydzielinę z ucha. Gdy jest jej dużo, musi to zrobić laryngolog, za pomocą ssaka.

– Jak długo trwa ta kuracja? – Dwa tygodnie. Trzeba doprowadzić ją do końca, aby nie doszło do powikłań. Jeśli ktoś przestrzega zasad higieny, grzybicze zapalenia przewodu słuchowego u osób noszących takie aparaty jak pani nie zdarzają się często.

Jednak każda zmiana wyglądu ucha, świąd, pieczenie czy odczuwanie wilgoci w uchu powinna skłonić do wizyty u laryngologa.

Jak tego uniknąć

Zdjęcie

Konsultacja  dr Agnieszka Dmowska- Koroblewska /Mat. Redakcyjne
Konsultacja dr Agnieszka Dmowska- Koroblewska
/Mat. Redakcyjne

Aparat słuchowy czyść minimum raz na tydzień bawełnianą watką albo miękką ściereczką lub szczoteczką i ew. ciepłą wodą z mydłem. Na koniec osuszaj go. Staraj się często wyjmować z ucha i usuwać z niego woskowinę.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.