Reklama
  • Poniedziałek, 8 kwietnia 2013 (10:58)

    Szumy uszne - jak leczyć?

Wiele osób choć raz w życiu doświadczyło tak zwanych szumów usznych.

Zdjęcie

Jeżeli zmagasz się ze szmerami usznymi, wybierz się do laryngologa. Pomoże on ustalić przyczynę dolegliwości. /123/RF PICSEL
Jeżeli zmagasz się ze szmerami usznymi, wybierz się do laryngologa. Pomoże on ustalić przyczynę dolegliwości.
/123/RF PICSEL

Przez wiele lat sądzono, że problem ten dotyczy tylko osób w podeszłym wieku. Jednak jak pokazują badania, często z ich powodu cierpią również ludzie młodzi.

Najprawdopodobniej jest to wynik otaczającego nas hałasu. Osoby z tą przypadłością określają szumy uszne jako dzwonienie, tętnienie, gwizdanie, brzęczenie, szum wiatru czy wody. Dźwięki mogą występować w różnych natężeniach i są trudne do stłumienia.

Reklama

Często w leczeniu szumów wykorzystuje się leki miejscowo znieczulające. Wśród innych metod należy wymienić: habituację, czyli pokazanie choremu, jak oszukać doznania słuchowe i udowodnić mózgowi, że tych szumów nie ma, poprzez włączenie muzyki czy innych pozytywnych dźwięków.

Stosuje się również terapię laserową, która wspomaga regenerację tkanek i powrót do zdrowia. Terapia jest w pełni bezpieczna.

n

Zdjęcie

Najczęściej miejscem generowania szumów usznych jest ucho wewnętrzne (ślimak). /123/RF PICSEL
Najczęściej miejscem generowania szumów usznych jest ucho wewnętrzne (ślimak).
/123/RF PICSEL

Dlaczego?

dr n. med. Michał Michalik

Przyczyn występowania szumów usznych może być wiele, do najczęstszych można zaliczyć: niedosłuch związany z wiekiem, wywołany hałasem, otosklerozę, chorobę Meniere’a, przewlekłe zapalenie ucha środkowego, a także nadczynność tarczycy czy choroby ośrodkowego układu nerwowego.

Szumy trzeba leczyć, bo:

l Zakłócają prawidłowy odbiór bodźców zewnętrznych, utrudniając codzienne życie. l Nieleczone szumy mogą doprowadzić do nerwicy i depresji. l Mogą być spowodowane poważnymi chorobami, ignorując je chorzy nie są w porę diagnozowani. l Z czasem mogą się pogłębiać prowadząc do niedosłuchu.

Tele Tydzień

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.