Reklama
  • Środa, 10 sierpnia 2016 (13:00)

    Trzecie zęby od korony po implanty

Dlaczego brak choćby jednego zęba należy jak najszybciej uzupełnić? Co jest refundowane, a za co musimy zapłacić z własnej kieszeni?

Możliwości mamy wiele. Wybór zależy przede wszystkim od liczby braków w uzębieniu, stanu pozostałych zębów, a także tego, ile możemy wydać na protezę.

Reklama

Korony służą do odbudowy zębów zniszczonych, przebarwionych albo złamanych. Jest to także idealny sposób na rekonstrukcję zęba zniszczonego przez próchnicę, dużym wypełnieniem (plombą) lub po leczeniu endodontycznym (kanałowym).

Korony są tzw. uzupełnieniem protetycznym pojedynczego zęba. Nie tylko odbudowują, ale także wzmacniają zniszczony ząb. Mogą być wykonane z porcelany na podbudowie metalowej. Metal nie jest widoczny, jest nakryty „czapeczką” z porcelany. Są też korony pełnoceramiczne. Aby założyć koronę, trzeba najpierw oszlifować ząb z każdej strony.

Po oszlifowaniu lekarz pobiera tzw. wycisk protetyczny oraz indywidualnie dobiera idealny odcień przyszłej korony. Wycisk zostaje wysłany do pracowni protetycznej, gdzie technik przygotowuje koronę. Stomatolog zakłada tymczasową koronę na oszlifowany ząb. Na kolejnej wizycie lekarz kontroluje gotową koronę. Ważne jest dokładne jej dopasowanie.

Teraz koronę można na stałe zacementować, czyli osadzić. Gdy ząb jest tak zniszczony, że korona się na nim nie utrzyma, przed szlifowaniem wzmacnia się go tzw. sztyftem łączącym korzeń zęba z jego koroną. Korony kosztują od ok. 500 zł (stal stomatologiczna) do ok. 1000 zł (pełnoceramiczna).

Implant to sztuczny korzeń, na którym odbudowuje się ząb

Implant ma postać tytanowej śrubki zatopionej w kość szczęki. Można go wszczepić od razu po usunięciu zęba albo do 4 miesięcy po niej. Nie warto tego odwlekać, gdyż po usunięciu zęba zanika kość, w której był osadzony, a to utrudnia i wydłuża leczenie (konieczna jest rekonstrukcja kości). Ceny implantów to 2-4 tys. zł za wszczep plus cena korony.

Most jest to stała proteza uzupełniająca braki po usunięciu jednego lub też kilku zębów

Każdy most zbudowany jest z co najmniej jednej, a najczęściej kilku złączonych ze sobą koron zamocowanych na tzw. filarach. Są nimi własne zęby pacjenta (albo implanty) otaczające lukę po usuniętych zębach. Założenie mostu porcelanowe- go jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy zęby filarowe są w wystarczająco dobrym stanie.

Oprócz mostów tradycyjnych zakłada się też tzw. mosty adhezyjne – na włóknie szklanym. Sprawdzają się one jako rozwiązanie tymczasowe przy pojedynczych bra kach. Plusem jest to, że nie wymaga szlifowania zębów. Najczęściej, niezależnie od za- stosowanych materiałów, mosty różnią się od naturalnych zębów wyglądem. Ponadto po pewnym czasie trzeba je wymienić. Mosty ceramiczne kosztują od 600 zł za jeden punkt, adhezyjne natomiast od 300 zł.

Protezy mogą być częściowe lub całkowite. Te pierwsze często bywają typu osiadającego – są oparte wyłącznie na błonie śluzowej

Protezy szkieletowe są lepszym rozwiązaniem od całkowitych typu osiadającego. Opierają się na własnych zębach, są stabilniejsze, łatwiejsze w utrzymaniu higieny. Mają wytrzymałą, metalową konstrukcję, są delikatniejsze, cieńsze, łatwiej jest się do nich przyzwyczaić.

Na ich umocowanie pozwalają metalowe klamry lub zatrzaski. Akrylowe protezy całkowite wykonuje się, gdy nie ma w ogóle zębów. Górne na ogół dobrze się trzymają, dolne zaś są mało stabilne. Protezy mogą być refundowne. Prywatnie wykonanie protezy częściowej kosztuje 500-1000 zł, całkowitej: 700-1200 zł, szkieletowej: 1000-2000 zł.

Ekspert: Dlaczego trzeba uzupełniać utracone zęby?

Zbadań naukowych wynika, że pacjenci, którzy nie mają zębów lub noszą źle dopasowane protezy, żyją krócej.

Brak choćby jednego zęba ma ogromny wpływ na zgryz

Po usunięciu zęba pozostałe przesuwają się w kierunku wolnej przestrzeni, przekrzywiają i pochylają. Gdy brak np. dolnego zęba, górny zaczyna wysuwać się z zębodołu, by zamknąć lukę po przeciwstawnym zębie.

Nieprawidłowo ustawione zęby są bardziej narażone na próchnicę i szybko się niszczą, łatwiej je stracić. Następstwem braków w uzębieniu są też kłopoty z żuciem, co zaburza pracę przewodu pokarmowego. Złe ustawienie zębów może powodować zmiany zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych, być przyczyną m.in. bólu głowy i ciągłego zmęczenia.

Zgodnie z wykazem świadczeń gwarantowanych w zakresie leczenia stomatologicznego pacjentom przysługuje:

- raz na 5 lat leczenie protetyczne za pomocą ruchomej protezy częściowej. Warunkiem jest jednak brak co najmniej 5 zębów, ale nie więcej niż 8; raz na 5 lat proteza całkowita w wypadku całkowitego braku zębów (bezzębia) Ludzie, którym brakuje więcej niż 8 zębów muszą uzupełnić braki na własny koszt lub usunąć zęby, które im jeszcze pozostały.

Osobom, które mają za sobą operacyjne leczenie nowotworów w obrębie twarzoczaszki, protezy przysługują bez ograniczeń czasowych. Raz na dwa lata pacjenci mogą także bezpłatnie naprawić protezę. Jeśli pacjent nie jest zadowolony z wykonanej protezy, mimo dokonanych korekt, powinien powiadomić fundusz zdrowia.

NFZ zgłasza się wówczas do konsultanta wojewódzkiego ds. protetyki stomatologicznej o opinię. Jeśli konsultant uzna, że sztuczna szczęka została wykonana źle, to poradnia powinna wykonać ją ponownie lub rozliczyć się z funduszem, aby pacjent mógł sobie wykonać protezę w innej poradni.

Dobrze dobrana proteza poprawi wygląd

1. Protezy typu overdenture to rodzaj protez ruchomych. Są one oparte na korzeniach własnych zębów i zaopatrzone w różnego rodzaju zaczepy. Stosuje się je, gdy korzenie są zbyt słabe lub jest ich zbyt mało, aby stanowić filary mostu. Instaluje się na nich specjalne zatrzaski, które mocują ruchomą protezę odtwarzającą cały łuk zębowy.

2. Naukowcy z uniwersytetu w Groningen w Holandii pod kierunkiem Andreasa Herrmanna opracowali tworzywo sztuczne, które potrafi niszczyć bakterie i zastosowali je do drukowania zębów. To ważne, ponieważ bakterie wyrządzają duże szkody implantom i protezom.

3. Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Columbia zdołali zapoczątkować proces nazwany cell homing, w którym komórki macierzyste odtwarzają cały ząb w niespełna 9 tygodni. Zrekonstruowane w ten sposób zęby potrafią nawet przystosowywać się do zmian w strukturze kości szczęki. Metoda polega na umieszczeniu specjalnego rusztowania z czynnikiem wzrostu w pustym zębodole. Komórki macierzyste otaczają rusztowanie i zaczynają formować ząb w odpowiednim rozmiarze i kształcie.

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Kiedy się nachylę, ścieka mi z zatok wodnista, lekko żółta wydzielina. Ma dziwny zapach. Co to może być? Ilona z Bytomia więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.