Reklama
  • Wtorek, 29 listopada 2016 (15:05)

    Właściwa higiena ucha

Codziennie myjemy tylko małżowiny. Inne zabiegi są potrzebne, gdy w uchu utworzy się czop woskowinowy.

Zalegająca w uszach woskowina jest czymś naturalnym. To zlepek wydzieliny gruczołów woskowinowych, łojowych i potowych oraz złuszczonego naskórka, cząsteczek kurzu. Może mieć różny kolor, – od jasnomiodowego do brunatnego – i różną konsystencję – lepką, wilgotną lub suchą.

Stanowi naturalną barierę ochronną ucha; oczyszcza je i natłuszcza. Zabezpiecza przed zanieczyszczeniami, mikrourazami, a także dostaniem się do niego wody. Wyłapuje w przewodzie słuchowym i wyprowadza na zewnątrz drobinki kurzu. Jej kwaśne pH działa antybakteryjnie, zapobiega rozwojowi w uchu drobnoustrojów – grzybów i bakterii.

Używanie do czyszczenia uszu patyczków higienicznych nie jest zalecane

Reklama

Patyczek wkładany głęboko do ucha może skaleczyć skórę, a nawet uszkodzić błonę bębenkową, Trudno jest kontrolować manewrowanie nim w uchu. Często zamiast usuwać woskowinę, wpychamy ją głębiej i ubijamy. Czop woskowinowy wepchnięty w okolice błony bębenkowej może powodować stany zapalne skóry przewodu słuchowego. Towarzyszy im silny ból i zawroty głowy.

W uchu może też utknąć wacik, który zsunął się z patyczka. Patyczkiem możemy czyścić tylko zakamarki małżowiny i ujście przewodu słuchowego; nie wkładajmy go głębiej do ucha. Najbezpieczniej chwycić palcami patyczek na granicy plastiku i wacika. Dzięki temu jego główka nie wsunie się głębiej do ucha. Częste drażnienie patyczkiem wnętrza ucha wzmaga wydzielanie woskowiny – zamiast ją usuwać, mamy jej więcej.

Inne przyczyny zatykania ucha to noszenie aparatu słuchowego, częste używanie słuchawek wkładanych do ucha. Przyczyną nadprodukcji „miodu” w uchu może być też częste przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, zwłaszcza o dużym zapyleniu. Duża ilość woskowiny to też problem osób przebywających w hałasie, często kąpiących się (i moczących przy tym uszy) czy narażających uszy na duże zmiany ciśnienia atmosferycznego.

Nadmiar wydzieliny czasem trzeba usuwać

Są osoby ze skłonnością do tworzenia się zbyt dużej ilości woskowiny. Jeśli długo zalega ona w uchu, z czasem twardnieje. Tworzy się tzw. czop (korek) woskowinowy, który zatyka przewód słuchowy. To zaś może powodować dolegliwości, np. szumy uszne, uczucie zalegania wody w uchu, ból, pogorszenie słuchu.

Osobom, które mają wąski przewód słuchowy albo gdy czop woskowinowy tkwi głęboko, domowe sposoby jego usunięcia mogą nie wystarczyć. W takiej sytuacji trzeba zgłosić się do lekarza, który zrobi to fachowo.

Samodzielnie nie należy płukać ucha, jeśli czujemy w nim ból, w ostatnim czasie przeszliśmy jego zapalenie, mamy infekcję nosa czy zatok.

To możesz zrobić sama

Na co dzień myjemy uszy ciepłą wodą, używając do tego małych palców. Żadne przybory nie są potrzebne. Jeśli podczas kąpieli czy pływania do ucha dostanie się woda, nie usuwajmy jej, wkładając do ucha rożek ręcznika czy chusteczki. Należy spokojnie poczekać, aż sama wypłynie.

Przy skłonności do wydzielania dużej ilości woskowiny warto sięgnąć po krople czy spraye z apteki. Są dostępne bez recepty. Rozmiękczają i rozpuszczają uszną wydzielinę. Należy je stosować zgodnie z zaleceniami na dołączonej do nich ulotce. Do takich samodzielnych zabiegów oczyszczających można użyć m.in. preparatu Vaxol (cena ok. 30 zł) czy Fonix (cena ok. 26 zł).

Do odblokowania zatkanego ucha możemy też użyć oliwy z oliwek. A także ciekłej parafiny, (cena ok. 4 zł); kupimy ją w aptece bez recepty. Przechylamy głowę w jedną stronę i aplikujemy do ucha 2-3 krople parafiny lub oliwy z oliwek za pomocą pipetki. Zostajemy w tej pozycji ok. 2 minut. Przechylamy głowę w drugą stronę. To ułatwi wyciek płynu i rozpuszczonej woskowiny z ucha. Delikatnie osuszamy małżowinę.

Dr Katarzyna Bukol-Krawczyk, lekarz rodzinny

Dobry Tydzień

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.