-
Czwartek, 30 czerwca 2016 (13:05)
Wrażliwe ucho. Jak o nie dbać
W tamtym roku latem bardzo cierpiałam z powodu zapalenia ucha zewnętrznego. Lekarz powiedział wtedy, że to ucho pływaka. Nie chcę, żeby powtórzyło się to w tym roku. Co mogę zrobić? Beata, 49 lat, Augustów.
Maria Zielińska Internista
Ucho pływaka to medyczne określenie zapalenia ucha zewnętrznego. To infekcja bakteryjna lub grzybicza, która po- wstaje, gdy zewnętrzny przewód słuchowy długo jest narażony na działanie wilgoci i wody. Zdarza się u osób, które dużo pływają, np. w brudnych zbiornikach.
Jak zapobiegać tego typu infekcjom? Przede wszystkim po długim przebywaniu w wodzie trzeba delikatnie i bardzo dokładnie wytrzeć uszy. Nie wolno czyścić ich patyczkiem higienicznym, bo można uszkodzić przewód słuchowy. Lepiej użyć ręcznika. Osoby, które dużo pływają i mają skłonności do infekcji uszu, powinny też stosować specjalne zatyczki.
Pomagają one utrzymać prawidłowy poziom wilgoci w przewodzie słuchowym. Poza tym trzeba unikać przeciągów, a gdy tylko pojawia się ból lub uczucie zatkanych uszu przez dłuższy czas, konieczna jest wizyta u lekarza. Otolaryngolog wykona otoskopię, czyli wziernikowanie ucha.
Konieczna może też być wizyta u dermatologa, który pobierze wymaz z ucha do badania bakteriologicznego. Na podstawie wyników, ustala się właściwe leczenie. Zapalenia ucha zewnętrznego nie można bagatelizować. Nieleczone może prowadzić do poważnych powikłań, które mogą skończyć się interwencją chirurgiczną.

Czytaj również
Zobacz również
-
Mój mąż choruje na cukrzycę i bardzo chrapie. Czy chorzy na cukrzycę są bardziej podatni na ryzyko bezdechu sennego? Wiesława z Kalisza. więcej
Twój komentarz może być pierwszy