Reklama
  • Piątek, 22 lipca 2016 (11:00)

    Zadbaj o swoje uszy!

Czyha na nie wiele zagrożeń: hałas, stany zapalne, mechaniczne uszkodzenia

Reklama

Mogą go spowodować: woda, przeciągi, zła higiena, niedoleczone lub nieleczone infekcje nosa, gardła i zatok. Objawy to uczucie zatkania, rozpierania, wyciek surowiczej lub ropnej wydzieliny, świąd, czasami niedosłuch i ból (nasi la się przy ruchach żuchwą oraz nacisku skrawka ucha).

A także gorączka, złe samopoczucie, niepokój, brak apetytu, wymioty. Jak najszybciej idź wtedy do laryngologa, który zbada uszy i wypisze antybiotyk (doustny lub w kroplach).

Wydaje ci się, że coraz gorzej słyszysz. Czujesz, że uszy cię swędzą, bolą i są zatkane. Przyczyny mogą być bardzo różne.

Ważna higiena

Często czyścisz uszy patyczkiem z watką. Ale zamiast usuwać woskowinę, wpychasz ją w głąb, zatykasz ucho i podrażniasz błonę bębenkową. Gdy często to robisz, błona pogrubia się, gorzej odbiera dźwięki i w rezultacie słyszysz gorzej. Rada: ucho posiada mechanizm samooczyszczania. Możesz je czyścić małymi palcami dłoni i wodą lub preparatem rozpuszczającym woskowinę.

Ucho pływaka

Gdy do ucha wlewa się woda, może rozwinąć się zapalenie, bo wilgoć stwarza warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Częste moczenie uszu wymywa z nich chroniącą je woskowinę. Dotyka to osoby, które kąpią się np. w brudnym zbiorniku wodnym.

Rada: po pływaniu osusz uszy. Uważaj podczas mycia głowy (gdy np. przechylasz ją na bok). Jeśli uszy są wrażliwe, chroń je przed kontaktem z wodą za pomocą zatyczek. A gdy infekcja już się rozwinęła (zob. ramka), zgłoś się do lekarza.

Ataki dźwięków

Negatywnie wpływają na nas te głośne i długotrwałe. Obecność na hałaśliwym festynie możesz przypłacić nawet wielomiesięcznym dzwonieniem w uszach!

Nieszkodliwe natężenie dźwięku wynosi 40 decybeli, np. podczas spokojnej rozmowy w domu (dźwięk motocykla to 90 dB). Przez słuchawki może atakować uszy dawka 100 dB. Osłabia to słuch, a nawet nasila ryzyko chorób serca i krążenia!

Rada: przebywaj w cichym lub niezbyt głośnym otoczeniu. Gdy jest hałas, włóż zatyczki, nie śpij też przy włączonym radiu i telewizorze. Wybieraj słuchawki z większymi obudowami i poduszkami, które mieszczą w swoim wnętrzu całe ucho (nauszne, wokółuszne).

Wiatr i przeciągi

Kiedy dmucha chłodne powietrze lub gdy się zgrzejesz i zdejmiesz czapkę, może cię przewiać. Gwałtowne wyziębienie okolic szyi i głowy bywa przyczyną zapalenia nerwu, ostrych i kłujących nerwobólów w okolicy uszu.

Rada: kilka razy dziennie rób ciepłe okłady minimum przez 20 minut. Unikaj przeciągów i przewiania. Nie siedź w samochodzie z otwartymi oknami, nie wystawiaj głowy z pociągu. Na rowerowe wycieczki zakładaj opaskę na głowę. Nie wychodź na dwór z mokrymi włosami.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.